Lesbrief
Duur van de klassenquest: 45 minuten
Doelgroep: Geschikt voor leerlingen tussen 8 en 12 jaar.
In deze klassenquest leggen Sanne en André de leerlingen uit wat het internet is door een bericht te sturen. André laat zien hoe dat bericht via het internet de hele wereld over moet reizen om bij een ander aan te komen. Samen met de leerlingen doorlopen ze de stappen die een bericht over het internet maakt.
Lesdoelen
Leerlingen…
- leren dat het internet een netwerk is van verbindingen tussen computers. Deze computers zijn met kabels aan elkaar verbonden.
- begrijpen hoe je via het internet een bericht kan versturen naar iemand en dat dit bericht dan de hele wereld over reist.
- leren dat hun eigen apparaten, om internet te kunnen gebruiken, verbinding maakt met servers via een internetprovider.
SLO
Digitale geletterdheid
Kerndoel 1: Digitale systemen
Doelzin: De leerling zet digitale systemen functioneel in. Het gaat hierbij om:
- beschrijven van de onderdelen en de werking van digitale systemen in termen van invoer-verwerking-uitvoer;
- herkennen van veelgebruikte digitale systemen;
Benodigdheden
- Digibord/interactief bord
- Maak alvast een leerkrachtenaccount hier aan. Wil je een quest vooraf bekijken? Klik aan het begin op ‘oefenen’. Dit kost ongeveer een half uur.
Woordenlijst
- Internet: een wereldwijd publiek netwerk van computers die met elkaar communiceren.
- Servers: een centrale computer die alle andere computers in het netwerk bestuurt, zoals een server van een berichtenapp.
- Internetprovider: de organisatie die de verbinding van een gebruiker met het internet verzorgt. Het is een soort digitale deur naar het internet.
- www: World Wide Web, een onderling verbonden systeem van openbare webpagina's die toegankelijk zijn via het internet.
- IP-adres: het unieke nummer van uw computer die verbonden is met het internet.
De les
Introductie - 10 min
Vertel de leerlingen dat jullie het gaan hebben over het internet en wat dat precies is, én dat jullie daar samen een game over gaan spelen. Iedereen gebruikt het elke dag, in de klas ook, maar wat is ‘het internet’ nou eigenlijk? Wie kan dat zeggen? Hoe ziet het eruit? Hoe kan het dat jij een bericht kunt sturen naar iemand aan de andere kant van de wereld? En dat het bericht dan binnen een paar seconde aankomt?
Introductievragen
- Wanneer is de eerste keer dat je internet gebruikt op een dag? En wat doe je dan? (kijk je een filmpje, lees je berichtjes, kijk je het nieuws?)
- Wie van jullie heeft al op hun smartphone gekeken vóór schooltijd?
- Hoe zou jouw dag eruit zien zonder internet? Let goed op of de dingen die leerlingen noemen écht kunnen zonder internet!
- Wat zou je ervan vinden als je zou moeten leven zonder internet?
Korte activiteit
Laat leerlingen individueel een tekening maken van wat er volgens hen gebeurt als ze een bericht versturen via het internet naar iemand aan de andere kant van de wereld. Waar komt dat bericht allemaal langs? Vertel daarna dat ze dit in de quest allemaal gaan ontdekken. Ze kunnen na de quest dus checken of hun tekening klopt.
Kern - 30 min
Start de quest op het digibord. Geef aan dat jullie nu gaan starten met de game en bespreek regels die passen bij jouw klas wanneer jullie klassikaal een spel op het digibord spelen.
Hoe maak ik de les interactiever?
- Tijdens de quest zullen er keuzes gemaakt moeten worden. Je kunt ervoor kiezen om een actieve werkvorm daarbij te gebruiken. Bijvoorbeeld: Als je denkt dat we rechts moeten gaan, mag je gaan staan. Als je denkt dat we rechtdoor moeten, dan mag je blijven zitten op je stoel. En als je denkt dat we links moeten, dan mag je op de grond gaan zitten.
- Doe de klassenactiviteiten!
Klasactiviteiten in de quest
Als leerkracht kun je kiezen of je de activiteiten wilt doen (tijdens de quest). Je kunt de vragen natuurlijk ook op een ander moment bespreken!
De volgende vragen worden door Koi aangeboden als klassikale activiteiten (zie illustratie):
- Welke app gebruik je om berichten te versturen? Bespreek ze met elkaar. Mogelijke antwoorden: Whatsapp, Telegram, Instagram, Snapchat, Facebook
- Ken je voorbeelden van providers? Schrijf zoveel mogelijk voorbeelden op met je buurman of buurvrouw. Mogelijke antwoorden: Lokale aanbieders (onderzoek ze)
- Waarom zijn we in Amerika? Zou je bericht ook eerst naar Amerika gaan als je iemand in Nederland een bericht stuurt? Ga met elkaar in discussie. Antwoord: De berichtenserver staat in Amerika, dus zelfs als je een bericht naar Nederland stuurt, gaat het eerst via de berichtenserver in de VS. Een server verwerkt de geheime code van cijfers tot een tekstbericht.
- Bespreek met de klas of je nog weet welke stappen dat waren. Schrijf ze op het bord en controleer gaandeweg of het klopt. Antwoord: eerst naar de provider, dan het IP-adres decoderen en dan naar de ontvanger.
Puzzels & Energizers
Naast de klassikale activiteiten bevat elke quest minstens één puzzel en energizer. De puzzel van deze quest is te vinden in de bijlage.
De energizer in deze quest is “Het Fluisterspel”. In de speurtocht word je stap voor stap door de regels van dit spel geleid. Maar je kunt ze ook hier lezen:
Ga in een kring zitten. De eerste leerling bedenkt een zin en fluistert die in het oor van de leerling naast hem (slechts één keer!). De volgende leerling fluistert de zin in het oor van de volgende persoon, enzovoort, totdat de zin helemaal rond de kring gaat. De laatste persoon in de kring zegt hardop wat hij of zij gehoord heeft. Het is vaak heel anders dan de oorspronkelijke zin! Klik door als je klaar bent.
Afsluiting - 10 min
Vraag de leerlingen wat ze hebben geleerd. Kunnen ze nu iets meer zeggen over de route van een bericht (wanneer je die naar de andere kant van de wereld stuurt via het internet)?
Vragen
- Hoeveel kilometers aan internetkabel denken jullie dat er is? Antwoord: Er ligt in totaal 1,6 miljoen kilometer telecomkabel onder de grond. Dit is gelijk aan 40 rondjes om de aarde! Via deze link kun je zien hoe die kabels, ook onder zeeën door, zijn gelegd en kun je ook zien hoe lang elke kabel precies is door erop te klikken.
- Waarom is het internet een netwerk van verbindingen tussen computers? Antwoord: Omdat het fysiek onmogelijk is om een kabel tussen alle mensen over de hele wereld te spannen.
- Wat doen providers? Antwoord: Een provider geeft je toegang tot het internet. Je kunt het zien als een toegangsdeur naar het Wereld Wijde Web.
- Zijn computers echt allemaal verbonden met kabels? Kort antwoord: Alle computers zijn verbonden met een centraal punt, dat kan ook draadloos zijn.
Uitgebreidere toevoeging: Sommige verbindingen kunnen gemaakt worden dankzij draadloze apparaten. Dit kan alleen op korte afstand, want de technologie die je nodig hebt voor een draadloze verbinding is te duur om zomaar overal toe te passen.
Tips
- Om een levendig gevoel toe te voegen, kun je leerlingen om de beurt de tekst laten lezen, waardoor de ervaring nog boeiender wordt.
- Als je de voorkeur geeft aan een stille quest, kun je het geluid uitschakelen. Navigeer naar het optiemenu van het spel waar je de muziek uit kan zetten.

Verdieping
- SchoolTV: Interactieve schoolplaat - HackShield
- Video - SkillsDojo: Wat is het internet precies?
- Video - Clipphanger: Hoe is het internet ontstaan?
- Video - Willem Wever: Hoe werkt Wi-Fi?
- Video - SchoolTV: Wat is een IP-adres?
Bijlage

Oplossing:
