Lesbrief
Duur van de klassenquest: 45 minuten
Doelgroep: Geschikt voor leerlingen tussen 8 en 12 jaar.
In deze klassenquest komen de leerlingen erachter dat er heel veel leuke dingen te doen zijn in de online wereld en veel kansen te pakken zijn. Maar hoe doe je dat?
En wat zijn die toffe dingen? En! Er liggen ook gevaren op de loer. Hoe ga je daar dan mee om en wie kan je daarbij helpen?
Dat zijn de onderwerpen waar de leerlingen het met elkaar over gaan hebben. Ze gaan een proefpaspoort aanmaken waar ze al deze dingen in schrijven/tekenen, zodat ze een goed beeld hebben waar ze mee aan de slag gaan als ze verder in de HackShieldwereld duiken.
Het is een introductie op de andere klassenquests en de individuele game.
Lesdoelen
Leerlingen…
- weten dat de digitale wereld veel kansen biedt en gevaren met zich meebrengt
- zijn enthousiast over de digitale wereld en HackShield
- begrijpen wat HackShield en een Cyber Agent is
- weten hoe ze individueel en met de klas verder kunnen met HackShield
SLO
Digitale geletterdheid
Kerndoel 8: Digitale technologie, jezelf en de ander.
Doelzin: De leerling maakt weloverwogen keuzes bij het gebruik van digitale technologie en digitale media. Het gaat hierbij om:
- het verkennen van de eigen interesse in de ontwikkeling van digitale technologie en digitale media.
Kerndoel 9: Digitale technologie, de samenleving en de wereld.
Doelzin: De leerling verkent hoe digitale technologie, digitale media en de samenleving elkaar wederzijds beïnvloeden. Het gaat hierbij om:
- redeneren over de kansen en risico’s van het gebruik van digitale technologie in de nabije omgeving
- het verkennen van de invloed van de mens op de ontwikkeling van digitale technologie en digitale media en andersom
Burgerschap
Kerndoel 1: Schoolcultuur
Doelzin: De school zorgt voor een democratische cultuur. Het gaat hierbij om:
- zorgen voor een veilige omgeving om te experimenteren, met aandacht voor diversiteit en inclusie
Benodigdheden
- Digibord/interactief bord
- Maak alvast een leerkrachtenaccount hier aan. Wil je een quest vooraf bekijken? Klik aan het begin op ‘oefenen’. Dit kost ongeveer een half uur.
Woordenlijst
- Cyber Agent: cyber is een woord dat aangeeft dat het om iets online of op de computer gaat. Als je HackShield speelt kun je Cyber Agent worden. Cyber Agents pakken de kansen in en bevechten de gevaren van de digitale wereld!
- Gamehal: een gamehal is een locatie waar mensen kunnen samenkomen om videospellen te spelen.
- Desinformatie: desinformatie is het bewust creëren en verspreiden van onware of misleidende informatie. Je weet als je het verspreidt dat het niet waar is, maar doet dit toch om er geld mee te verdienen of een groep, persoon of land ermee te schaden.
De les
Introductie - 10 min
Vertel de leerlingen dat jullie het vandaag hebben over alles wat er in de online wereld mogelijk is.
De digitale wereld zit vol kansen. Er zijn toffe games te spelen, je kunt er met mensen aan de andere kant van de wereld praten en nog veel meer. Vandaag gaan we HackShield spelen, een spel dat ons helpt Cyber Agent te worden. Cyber Agents pakken de kansen van de digitale wereld en vechten tegen het slechte!
Introductievragen
- Wat vind je het allerleukste om online te doen?
- Welke nieuwe dingen heb je geleerd door het gebruik van internet?
- Wat voor soort online spellen speel je het liefst, en waarom vind je ze zo leuk?
- Heb je ooit iets gedaan online dat je later in het echte leven hebt toegepast?
- Zijn er online tools die je hebt gebruikt om je schoolwerk gemakkelijker of leuker te maken?
Kern - 30 min
Start de quest op het digibord. Geef aan dat jullie nu gaan starten met de game en bespreek regels die passen bij jouw klas wanneer jullie klassikaal een spel op het digibord spelen.
In de quest neemt Query je mee in het verhaal. Dit is in tekst beschreven. Je kunt ervoor kiezen om kinderen de tekst omstebeurt te laten voorlezen.
De leerlingen moeten in de quest een proefpaspoort aanmaken. Ze kunnen het paspoort zelf maken met een leeg A4'tje, maar je kunt ook ons design ervan uitprinten (zie bijlage) en daar mee gaan werken. Let dan wel op de tekst en pas die aan, want daarin gaan we ervan uit dat er een leeg A4'tje wordt gebruikt.
Er worden tijdens het spelen van de quest 5 schrijf/tekenopdrachten gegeven, waarbij de leerlingen mogen overleggen. Voor elk van deze opdrachten krijgen ze 5 minuten de tijd.
Afsluiting - 10 min
Afsluitende vragen
- Heb je tijdens deze les iets ontdekt/geleerd dat je graag met anderen zou willen delen?
- Als je een dag de baas zou zijn van het internet, wat zou je dan veranderen of toevoegen?
- Welke online activiteit zou je willen aanbevelen aan je vrienden en waarom?
- Wat vond je het leukste aan het bespreken van de kansen die de online wereld biedt?
- Heb je nog vragen over de online wereld of zijn er specifieke dingen waar je meer over wilt weten?
Tips
- Om een levendig gevoel toe te voegen, kun je leerlingen om de beurt de tekst laten lezen, waardoor de ervaring nog boeiender wordt.
- Als je de voorkeur geeft aan een stille quest, kun je het geluid uitschakelen. Navigeer naar het optiemenu van het spel waar je de muziek uit kan zetten.

Verdieping
- Video - Schooltv: Wanneer is iets echt of onecht?
- Interactieve schoolplaat - Schooltv: HackShield - Cyberveiligheid
- Video - Schooltv: Offline - De dikke data show
- Video - Schooltv: Gamification - De dikke data show
Bijlage
