Lesbrief
Duur van de klassenqueeste: 45 minuten
Doelgroep: Geschikt voor leerlingen tussen 8 en 12 jaar.
In deze klassenquest ontdekken de leerlingen dat er heel veel leuke dingen te doen zijn in de online wereld en dat er veel kansen te grijpen zijn. Maar hoe pak je dat aan?
En wat zijn die toffe dingen dan precies? En! Er liggen ook gevaren op de loer. Hoe ga je daarmee om en wie kan je daarbij helpen?
Dat zijn de thema’s waar de leerlingen het samen over gaan hebben. Ze maken een proefpaspoort aan waarin ze al deze dingen schrijven/tekenen, zodat ze een duidelijk beeld hebben van waar ze mee aan de slag gaan wanneer ze verder in de HackShield-wereld duiken.
Het is een introductie op de andere klassenquests en op de individuele game.
Leerdoelen
Leerlingen…
- weten dat de digitale wereld veel kansen biedt en gevaren met zich meebrengt
- zijn enthousiast over de digitale wereld en HackShield
- begrijpen wat HackShield en een Cyber Agent is
- weten hoe ze individueel en met de klas verder kunnen met HackShield
SLO
Digitale geletterdheid
Kerndoel 8: Digitale technologie, jezelf en de ander.
Doelzin: De leerling maakt doordachte keuzes bij het gebruik van digitale technologie en digitale media. Het gaat hierbij om:
- het verkennen van de eigen interesse in de ontwikkeling van digitale technologie en digitale media.
Kerndoel 9: Digitale technologie, de samenleving en de wereld.
Doelzin: De leerling verkent hoe digitale technologie, digitale media en de samenleving elkaar wederzijds beïnvloeden. Het gaat hierbij om:
- redeneren over de kansen en risico’s van het gebruik van digitale technologie in de nabije omgeving
- het verkennen van de invloed van de mens op de ontwikkeling van digitale technologie en digitale media en omgekeerd
Burgerschap
Kerndoel 1: Schoolcultuur
Doelzin: De school zorgt voor een democratische cultuur. Het gaat hierbij om:
- zorgen voor een veilige omgeving om te experimenteren, met aandacht voor diversiteit en inclusie
Benodigdheden
- Digibord/interactief bord
- Maak alvast een leerkrachtenaccount hier aan. Wil je een quest vooraf bekijken? Klik in het begin op ‘oefenen’. Dit duurt ongeveer een half uur.
Woordenlijst
- Cyber Agent: cyber is een woord dat aangeeft dat het om iets online of op de computer gaat. Als je HackShield speelt, kun je Cyber Agent worden. Cyber Agents grijpen de kansen en bestrijden de gevaren van de digitale wereld!
- Gamehal: een gamehal is een plaats waar mensen kunnen samenkomen om videospelletjes te spelen.
- Desinformatie: desinformatie is het bewust creëren en verspreiden van onware of misleidende informatie. Je weet als je het verspreidt dat het niet waar is, maar doet dit toch om er geld mee te verdienen of om een groep, persoon of land ermee te schaden.
De les
Introductie - 10 min
Vertel de leerlingen dat jullie het vandaag hebben over alles wat er in de online wereld mogelijk is.
De digitale wereld zit vol kansen. Er zijn toffe games om te spelen, je kunt er met mensen aan de andere kant van de wereld praten en nog veel meer. Vandaag gaan we HackShield spelen, een spel dat ons helpt Cyber Agent te worden. Cyber Agents grijpen de kansen van de digitale wereld en vechten tegen het slechte!
Introductievragen
- Wat vind je het allerleukste om online te doen?
- Welke nieuwe dingen heb je geleerd door het gebruik van internet?
- Wat voor soort online spellen speel je het liefst, en waarom vind je die zo leuk?
- Heb je ooit iets online gedaan dat je later in het echte leven hebt toegepast?
- Zijn er online tools die je hebt gebruikt om je schoolwerk gemakkelijker of leuker te maken?
Kern - 30 min
Start de quest op het digitaal bord. Geef aan dat jullie nu gaan beginnen met de game en bespreek de afspraken die passen bij jouw klas wanneer jullie samen een spel op het digitaal bord spelen.
In de quest neemt Query je mee in het verhaal. Dit staat in tekst beschreven. Je kunt er ook voor kiezen om de kinderen de tekst om de beurt te laten voorlezen.
De leerlingen moeten in de quest een proefpaspoort aanmaken. Ze kunnen het paspoort zelf maken met een leeg A4’tje, maar je kunt ook ons ontwerp uitprinten (zie bijlage) en daarmee werken. Let dan wel op de tekst en pas die aan, want daarin gaan we ervan uit dat er een leeg A4’tje wordt gebruikt.
Er worden tijdens het spelen van de quest 5 schrijf- en tekenopdrachten gegeven, waarbij de leerlingen mogen overleggen. Voor elk van deze opdrachten krijgen ze 5 minuten de tijd.
Afsluiting - 10 min
Afsluitende vragen
- Heb je tijdens deze les iets ontdekt/geleerd dat je graag met anderen zou willen delen?
- Als je één dag de baas zou zijn van het internet, wat zou je dan veranderen of toevoegen?
- Welke online activiteit zou je aanraden aan je vrienden en waarom?
- Wat vond je het leukste aan het bespreken van de kansen die de online wereld biedt?
- Heb je nog vragen over de online wereld of zijn er specifieke dingen waar je meer over wilt weten?
Tips
- Om er wat meer leven in te brengen, kan je de leerlingen om de beurt de tekst laten lezen, zodat de ervaring nog boeiender wordt.
- Als je de voorkeur geeft aan een stille quest, kan je het geluid uitschakelen. Ga naar het optiemenu van het spel waar je de muziek kan uitzetten.

Meer informatie
- Video - Schooltv: Wanneer is iets echt of onecht?
- Interactieve schoolplaat - Schooltv: HackShield - Cyberveiligheid
- Video - Schooltv: Offline - De dikke data show
- Video - Schooltv: Gamification - De dikke data show
Bijlage
